Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir? Ayvalık Şeytan Sofrası Nerede?

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir? Balıkesir Ayvalık’ta harika manzarası ile turistlerin uğrak noktalarından olan Şeytan Sofrası’nın haritadaki yerinden ve oraya nasıl gideceğinizden bahsetmek istiyoruz.

Özellikle günbatımı için harika manzarasıyla Ayvalık’ta gezilecek yerler listenizde olması gereken Şeytan Sofrası, Ayvalık Merkeze yakın bir noktada bulunuyor.

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?
Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?

Ayvalık Şeytan Sofrası Nerede?

Şeytan Sofrası, Balıkesir’in batısında, Ayvalık’ta Sarımsaklı’ya yakın bir yerde bulunur. Ayvalık Merkezden Sarımsaklı Plajı’na doğru giderken, sağ tarafa doğru dönen yoldan gidiliyor Şeytan Sofrası’na… Şeytan Sofrası’nın bulunduğu tepeye arabanızla tırmandığınızda, harika bir manzara sizi bekliyor olacak.

Neden Adı Şeytan Sofrası? Şeytan Sofrası Efsanesi Nedir?

Buraya Şeytan Sofrası denilmesi, çok eski bir efsaneye dayanmaktadır.
Rivayet edilir ki, 1500’lü yıllarda Osmanlı Devleti zamanında Ayvalık, çoğunlukla Rumların yaşadığı bir yermiş. Bölgede yaşayan Penelope isimli bir Rum, kiliseye karşı gelmiş ve kilise tarafından cezalandırılmış. Kilise tarafından Şeytan diye kovulan Penelope, yerleşmek için bu tepeyi seçmiş. Yıllar boyu burada tek başına yaşamış.
Ayvalık’ta yıllar sonra kuraklık olmuş. Halk bunun Penelope tarafından gelen bir uğursuzluk olduğunu düşünüp onu öldürmeye gitmişler. Penelope, halka enfes bir sofra hazırlamış. Kıtlıktan bitap durumdaki halk, sofraya hücum etmişler. Penelope kaçmış kurtulmuş. Buranın adı da Şeytan Sofrası olarak kalmış.

Şeytan Sofrası’nda Ne Var?

Şeytan Sofrası, 360 derece panoramik manzarası ile ülkemizin harikulade manzaralarından birine sahiptir. Yüksek bir tepeden denizi, denizin içindeki ufak Ayvalık Adaları’nı ve biraz uzaktaki Midilli Adası’nı seyredebilirsiniz. Ayvalık’ın etrafınfda 22 tane irili ufaklı ada bulunuyor.

Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası ve Şeytanın Ayak İzi

Şeytan Sofrası’nda Şeytanın Ayak İzi olarak bilinen bir yer bulunuyor.
Şeytan’ın üç ayağı olduğu söylenir: bir ayağının burada, bir ayağının İda Dağı’nda, diğer ayağının da Midilli Adası’nda olduğu rivayet edilir.

Şeytan Sofrası Konaklama
Şeytan Sofrası Konaklama

Şeytan Sofrası’nda Konaklama İmkanları

Şeytan Sofrası’nda konaklama imkanı bulunmamakla birlikte, Ayvalık Sarımsaklı’ya çok yakın olduğu için genelde Sarımsaklı Otel ve Pansiyonları tercih edilmektedir. Şeytan Sofrası’na çadır kurmak mümkün değil ama yakında pek çok kamping bulunuyor. Çamlık Kamping, Ayvalık Kamping, Ada Camping, Murat Reis Camping gibi alternatifler bulunmaktadır. Çadırınızı sakin bir koya, Akvaryum Plajı’na, Badavut Plajı’na veya Sarımsaklı Plajı civarında bir yere de kurmayı deneyebilirsiniz.

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?
Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?

Ayvalık merkezden sahil boyunca güneye doğru giderseniz, yaklaşık 10 km uzaklıkta kalıyor Şeytan Sofrası. Yol üzerinde Şeytan Sofrası levhasını sağ tarafta göreceksiniz.  Buradan döndükten sonra biraz ileride yol yükselecek ve Şeytan Sofrası’nın bulunduğu tepeye çıkacaksınız.

Ayvalık merkezden gelirken İzmir asfaltını da kullanabilirsiniz. Ama sahile çıkacağınız yerden Sarımsaklı Plajları ve Badavut istikametine doğru sağa dönmeniz gerekiyor.

Bir yorum yapılmış

Bir Cevap Yazın