Samsun Gezi Rehberi: Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Gezi Rehberi ile sizlere Samsun’da gezilecek yerler, Samsun’daki plajlar, doğal güzellikler, tarihi yapılar, müzeler ve ören yerlerinden bahsetmek istiyoruz. Samsunda gezilecek görülecek yerler listesi:

Samsun’daki Müzeler

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Bandırma Vapuru, Samsun Gazi Müzesi, Samsun Kent Müzesi, Samsun Panorama Müzesi, Samsun Amazon Köyü Müzesi, Havza Atatürk Evi Müzesi, Bafra Tütün Müzesi, Yaşar Doğu Müzesi, Canik Oyuncak Müzesi Samsun’da gezilecek görülecek müzeler olarak sayılabilir.

Samsun’daki Tarihi yapılar

Gökgöl Camii, Büyük Camii, Sivrikese Camii, Göğceli Camii, Taşkale Camii turistlerin en fazla ziyaret ettiği camilerdendir. Ayrıca tarihi Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Çakallı Taşhan ve Mater Dolorosa Katolik Kilisesi’ni görülecekler listenize ekleyebilirsiniz.

Samsun’daki Ören Yerleri

Amisos Tepesi, Lerdüge Tümülüsleri, Asarkale, İkiztepe Höyüğü ve Dündartepe Höyüğü Samsun’da gezilecek örenyerleri arasındadır.

Samsun Gezilecek Yerler: Samsun’un Doğal Güzellikleri

Ladik Gölü, Akalan Şelaleleri, Kabaceviz Şelaleleri, Şahinkale Kanyonu, Tekkeköy Mağaraları, Akalan Şelalesi,  Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti görülmeye değer yerler arasındadır.

Samsun’un Plajları

Yakakent (Gümenez) sahili: Bir tarafı sahil bir tarafı orman olan Yakakent plajları, otelleri, lokantaları, kafeteryaları ve hediyelik eşya satan yerleri ile daha güzel bir yerdir.
Geyikkoşan sahili: Geyikkoşan sahili Karadeniz’in en güzel sahillerinden biridir. Samsun’un temiz denizi gözler önüne seren sahil, aynı zamanda da bir mesire alanıdır.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun gezilecek yerler listesinde doğal güzelliklere, plajlara, tarihi yerlere yer vermek mümkün.

 • Kabaceviz Şelaleleri il merkezine yaklaşık 32 km uzaklıktadır. Burada dilerseniz trekking, dağcılık, foto safari yapabilirsiniz. İsterseniz piknik yapma imkanınız da var.
 • Hamamayağı Kaplıcası: Turizm açısından Samsun’un Hamamayağı kaplıcası önemli bir noktasıdır.
  Özellikle yaz aylarında, kaplıcaların olduğu bölgede tesislerin olması ve piknik yapabilme imkanı sıkça ziyaret edilmesini sağlıyor. Yalnızca yöre halkı değil, şehre gelen turistler de Hamamayağı kaplıcasına yoğun ilgi göstermektedir.
 • Fazıl Ahmet Paşa Medresesi: Samsun’un tarihi mekanları arasındaki Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, 1661 yılında  Fazıl Ahmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. 1664 yılına kadar medrese çok farklı alanlarda kullanılmıştır. Halk kütüphanesi olarak günümüzde de hizmet vermektedir. Çok sayıda kütüphanenin içerisinde Farsça ve Arapça el yazması kitaplar bulunmaktadır.
 • Mater Dolorosa Katolik Kilisesi: Katolik halkına hizmet veren kilise, Gürcistan’dan 1845 yılında göç eden İtalyan asıllı 8 rahip ve Katolik vatandaşların yaşamasından solayı V. Murat tarafından yaptırılmıştır. Samsun’un o dönemlerde nüfusunun %30’u Hıristiyan’dı.
 • Gökgöl Camii: Samsun-Asarcık’ın sınırları içerisinde yer alan Akyazı Köyü’nde Türk ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden biri de Gökgöl Camii’dir.
  Yeşil bir bahçe içerisinde olan Gökgöl Camii, kitabesindeki bilgiye göre 1870 yılında onarılmıştır.
  Göğceli Camii’ni ve Samsun Büyük Camii de görülecek camiler arasındadır.
 • İlk Adım Anıtı- Samsun Atatürk Anıtı
  Şehrin simgelerinden biri Samsun-Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan iskeledeki Atatürk heykelidir.
  19 Mayıs 1919 yılında Atatürk’ün Bandırma Vapuru’ndan indiği iskelenin önünde yer alan İlk Adım Heykeli, Atatürk’ün doğumunun 100. Yılında yapılmıştır.
  Samsun’a Milli Mücadele’nin ilk yıllarında giden Atatürk’üm ilk adım attığı yer olan anıt, Mimar Seçkin Viter tarafından tasarlanıp yapılmıştır.
  İlk Adım Anıtı’nı şehir merkezinde dolaştığınız günlerde ziyaret edebilir ve anıtı ölümsüzleştirmek için fotoğraflayabilirsiniz.
 • Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi:  1981 yılında hizmete açılan müzede yer alan Amisos hazinesi en önemli eserlerinin başında gelir. Müzede mezar stelleri, kabartmalar, bronz bir heykel, çanaklar-çömlekler ve som altından hediyeler sergilenmektedir.
  Müzede ayrıca yöresel eşyalar da sergilenmektedir. Bindallılar, cepkenler, saat keseleri, peşkirler ve mutfak eşyaları sergilenmektedir.
 • Lerdüge Tümülüsleri:
  Havza’nın 21 km uzaklığında Lerdüge Tümülüsleri, aynı adı taşıdığı Lerdüge Köyü sınırları içerisinde yer alır. Samsun’un eski yerleşim alanlarından biridir. İkiztepe Höyüğü, Tekkeköy Mağaraları, Amisos Tepesi ve Dündartepe Höyüğü’nü de gezmeniz tavsiye edilir
 • Ladik Gölü: Gölün, dağ ve orman manzarası ve içindeki adacıklar ile Samsun’da gezilecek doğal güzellikler arasında yer alıyor. Gölde; balıkçılık. yelken yarışları ve sörf yapma imkanları bulunmaktadır.
 • Akalan Şelaleri: Akalan Şelaleleri Samsun Bafra’dadır, aynı ismi taşıdığı Akalan Köyü sınırları içerisinde yer alır. Tam büyüklü küçüklü 18 şelaleden oluşur, şelaleler 15 metre yüksekten akar…
 • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti:  Özellikle fotoğrafseverler ve kuş meraklıları için en güzel adreslerden birisidir.

Bir Cevap Yazın