Likya Yolu Demre Finike Parkuru: En Zor Etap

Demre-Finike arasında iki veya 3 gün süren, yaklaşık 40 km uzunluğundaki parkur, Likya Yolu’nu bitiren pek çok kişinin bile atladığı bir etaptır. Çoğu kişi su sorunu ve zorlu tırmanışı göze alıp bu yolu yürümeyi es geçiyor. Eylül ayında bu rotayı yürüyen birisi olarak deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bkz: Likya Yolu Rehberi

Likya Yolu Demre Finike Arası Kaç Km?

Demre’de yola çıktığınız yere göre km biraz değişiklik gösteriyor. Demre merkezden Myra- Belören Köyü- Alakilise- Papazkayası – Erenbaşı- Yatıkardıç Yaylası- Belen Yaylası- Belos- Finike  toplam 42 km kadar sürüyor.

Demre’den yola çıkarken şehir ve seraların kenarından asfalttan ilerliyorsunuz. Bazı pansiyonlar sizin için bu yolu arabayla geçmenizi sağlıyor. Likya Yolu tabelalarını gördüğünüz ilk yerden başlarsanız bu zorlu yolu daha kolay hale getirebilirsiniz.

Demre-Finike Arası Kaç Gün Sürer?

Demre-Finike arasını 3 günde yürümek, rotanın zorluğunu da göze alında en ideali gibi görünüyor. Ben Youtube’dan Onur Benli gibi 2 günde yürümeyi denedim, sonuç olarak çok zorlandım 🙂

2 Gün yürümek isterseniz, tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki zorlu bir yürüyüş sizi bekliyor:

  • 1. Gün: Demre- Belören- Zeytin- Alakilise- Papazkayası – Erenbaşı
  • 2. Gün: Erenbaşı- Yatıkardıç Yaylası- Belen Yaylası- Belos- Finike

3 gün yürüme planı için güzergahı şöyle bölebilirsiniz:

  • 1. Gün: Demre- Belören- Zeytin- Alakilise
  • 2. Gün: Alakilise- Papazkayası – Erenbaşı- Yatıkardıç Yaylası
  • 3. Gün: Yatıkardıç Yaylası- Belen Yaylası- Belos- Finike

Demre-Finike Arasında Neler Var?

Demre’den yaklaşık 1800 metre yüksekliğe kadar tırmanış yapacağınız bu zorlu yolculukta, Alakilise göreceğiniz ilk tarihi yapı olacak. Yolun sonuna doğru, Finike’ye yaklaşırken Belos Antik Kenti’ni de gezme fırsatınız olacak. Zeytin Yaylası ve Yatıkardıç Yaylası, harika havası ile sizleri bekliyor olacak. Sedir ormanları içinde yürümek de bonus olacak…

Demre-Finike Arası Neden Bu Kadar Zor?

Belören Köyü’nden Yatıkardıç Yaylası’na kadar su yok. Evet, en az 5 litre suyu sırt çantanızda taşımanız ve yol boyunca dikkatli kullanmanız gerekiyor. 1 veya bir buçuk gün su olmadığı için, sizi susuzluk epey zorlayacak.

Yolda herhangi bir tesis, market, gözlemeci falan da yok. Yiyeceğinizi de taşımanız gerekiyor.

En zor kısmı da, Alaca Dağ’ı aşmak için çıktığınız bu yolda, deniz seviyesinden 1800 metre kadar yükseğe çıkacak, sonra tekrar Finike’ye deniz seviyesine ineceksiniz. Ciddi tırmanışlar, yani yokuş yukarı saatler süren yürüyüşler sizi bekliyor.

Zaman yönetimi ve su hesabı yaparken epey zorlanacaksınız. İki günde Demre – Finike arasını geçmek isterseniz, her bir dakika çok önemli bir hale gelecek. Üç günde geçmeyi planlayanlar için zamandan çok suyu idare ettirmek önemli olacak.

Likya Yolu Demre Finike Parkuru Gezi Rehberi

Demre- Finike arasını Likya Yolu işaretlerine bakarak yürümeyi düşünenleri baştan uyaralım, işaretler ile bu etabı geçmek çok zor. Wikiloc gibi bir uygulamaya ihtiyacınız var. Çünkü Wikiloc yoldan çıktığınızda sizi uyarır, internetsiz de size önceden indirdiğiniz rotayı gösterir.

09:00 Yola ilk başladığınızda seraların yanından başlıyor, seralara yukarıdan bakacak şekilde yokuşa doğru yola başlıyorsunuz.

13:00 Belören Köyü’ne ben 4 saatte ulaşmayı başardım, epey yorucu olduğunu söylemem gerekiyor. Tabi fotoğraf, video çekmek için epey zaman kaybettiğimi belirtmeliyim.

16:00 Zeytin’e vardım. Burada iki büyük ağaç göreceksiniz.

17:30 Alakilise… Aslında burada konaklamak iyi bir fikir olacakmış, ben yine de gidebildiğim kadar gitmeyi düşünüyorum.

19:30 Papazkayası’nın az aşağısında, yüksekteki çoban kulübesinin içine çadırımı kuruyorum. Erenler mevkiine kadar çıkmayı istemiştim ama maalesef hava kararmaya başlıyor.

08:00 Çadırımı toplayıp yola düşüyorum. Karşımda bu yolun en zor kısmı var. Papazkayası’na doğru 4 km kadar süren tırmanış, Likya Yolu’nun en zor kısmı olarak aklınızda bulunsun.

14:30 Yatıkardıç Yaylası’na ancak varabiliyorum. Bundan sonra Finike’ye kadar daha epey yolunuz var.  Belen Yaylası ve Belos Antik Kenti’ni gördükten sonra artık iniş modundasınız.

Rotayı kolaylaştırmak için ne yapabiliriz diyenlere bir tavsiyem var. Finike’deki Keramos Pansiyon’un sahibi Ramazan Bey’den bilgi alın. Sizi dilerseniz Belen Yaylası’ndan veya Finike’ye 4 km mesafedeki asfalttan arabayla gelip alabiliyor. Planlarınızı Finike’ye kadar yürürüm diye yapsanız bile, geç saate kalmak veya aşırı yorgunluk gibi durumlara karşı,  Ramazan Bey’in telefonunu bilmenizde fayda var, benden söylemesi 🙂

Finike’ye vardığımda, yırtılan sırt çantam için alternatifler bakmaya başladım. Unutmadan, Finike’ye geldiğinizde Limyra ve Arykanda antik kentlerini gezmeye vakit ayırın…

Sonraki etap en keyifli etaplardan birisi gibi görünen Karaöz-Korsan Koyu- Gelidonya Feneri- Adrasan etabı… En büyük sorun ise yine susuz bir rotada olacağız… Unutmadan, ben yorgunluktan Finike’de konakladığım için Korsan Koyu- Gelidonya Feneri- Adrasan şeklinde yürüyeceğim. Likya Yolu’nda Korsan Koyu’nda veya Gelidonya Feneri’nde konaklamak da diğer keyifli alternatifler.

Bir Cevap Yazın